Umělecká reflexe politické bezútěšnosti (Laurie Anderson)

15. června 2010 v 16:32 |  Hudba - vydáno jinde
14. června v pražském Kongresovém centru prezentovala multiumělkyně Laurie Andersonová svůj nový hudební projekt s názvem Homeland. Prezentovala se v něm jako další z umělců zaujímající kritický postoj k politice současné americké administrativy.

Spojené státy americké jsou nepochybně jedním z největších témat dneška. Jejich vojenská přítomnost v několika zemích a válečná hrozba jiným nechává málokoho chladným. I v České republice rozdělila jejich žádost o umístění radaru na naše území obyvatelstvo na dva nesmiřitelné tábory. Totéž, co platí o silných osobnostech, které by měly lidi spíše spojovat, se dá vztáhnout i na tuto supervelmoc. Místo plýtvání penězi a energií na hloupé projekty by měla velkým dílem přispívat k řešení palčivých problémů dneška. Ne nadarmo se tedy proti tomuto světovému hegemonu stále více ozývají kritické hlasy, a to nejen ze strany vlastních obyvatel, ale v podstatě ze všech koutů světa.

Bylo by překvapivé, kdyby umělci toto téma úplně pomíjeli. To by snad nebylo možné ani ve snu americké multiumělkyně Laurie Andersonové, která se nedávno se svým aktuálním projektem Homeland k mnohým kritikům přiřadila.

Laurie Andersonová původně vystudovala sochařství a postupně se přes výuku umění, ilustrace knih a psaní recenzí dostala až k hudbě a performancím. Mezi nejznámější z nich patřila v sedmdesátých letech Duets on Ice představená v New Yorku a dalších světových městech. Laurie Andersonová hrála na housle tak dlouho, dokud kostka ledu, na které stála, neroztála. V roce 1981 se jí už podařilo plně prosadit i na poli hudebním, když prorazila se singlem O Superman, který se později objevil na albu Big Science.

Z dnešního pohledu je tato osmiapůlminutová skladba dokonalým antihitem. Málokdo má trpělivost na takto dlouhé písně, a tak se stěží mohou vyškrábat na nejvyšší příčky všemožných anket poslechovosti, oblíbenosti nebo prodejnosti. Situace však ještě není úplně ztracená, protože i v dnešní době mnozí zarputilí dokáží dosáhnout svého. Právě taková odhodlanost dopomohla například poslednímu albu americké kapely Tool 10 000 days na první místo v žebříčku prodejnosti, i když jejich standardní skladba trvá v průměru přes sedm minut.

Ve své podstatě je O Superman esencí mnohých postupů, které Andersonová dodnes používá. Strohý hudební podklad, častokrát postavený na jednom motivu, který se postupně rozvíjí a košatí, je doplňován recitativem přecházejícím v andělský zpěv. V těchto oblažujících momentech by se celkové vyznění dalo přirovnat k hudbě sfér.

Odlétáme hledat do snů
Po Big Science vydala Laurie Andersonová ještě několik řadových alb. Každé z nich se pohybuje na hranici mezi obyčejným písničkářstvím a avantgardou. Ať už se jedná o Mister Heartbreak, Strange Angels, Life on a String nebo Bright Red vyznačující se velmi křehkou noční atmosférou. Její současný projekt Homeland je nejdříve ověřován koncertně a v roce 2008 by měl být vydán i jako právoplatné album. Dá se říci, že po pěti letech navazuje na posledně vydaný záznam živého vystoupení Live in New York (Live at Town Hall, New York City, September 19-20, 2001), ale trochu z jiné strany. Pouhých pár dní po útocích na Dvojčata se musela během živého hraní vyrovnat s nastalou situací, jejíž atmosféru lze cítit i z alba. Onen několikaletý odstup dovoluje jasnou, ničím nezkreslenou reflexi následných událostí. Do středu pozornosti se tak dostává americká administrativa, jejíž mnohé kroky vzbuzují přinejmenším rozpaky. Andersonová často pouze opakuje všeobecně známá fakta o neopodstatněné válce nebo o zhoubné rozpínavosti Spojených států. Vždyť kritizovat je velmi jednoduché, až svádivé. Naštěstí je to kořeněno lehkou ironií, která se plně rozvine ve skladbě Only an Expert utahující si z různých samozvanců, vytvářečů umělých problémů či pseudoodborníků utápějících se ve své důležitosti.

Toto však není jediné téma. Samo o sobě by to totiž bylo nedostačující. Laurie Andersonová do svého programu zakomponovala i svůj leitmotiv v podobě pitvání mezilidské komunikace. Od komunikace je velmi blízko k manipulaci, jak se může každý z nás při sledování politické reality show dnes a denně přesvědčit. A komunikace/manipulace měla své místo také při přesvědčování lidí o oprávněnosti amerického zásahu v Iráku.

Pokud člověk něčemu nerozumí, raději od toho dá ruce pryč. A vyznat se ve všech motivech naší politické reprezentace je sakra složité. Ale i normální osobní rozhovor se dostává na vedlejší kolej, jelikož málokdo se dokáže po delší dobu soustředěně věnovat druhé osobě. To je i jedna z příčin masové oblíbenosti "instantních" prostředků komunikace, jako jsou mobilní telefony či různé chaty, kde je všechno tak jednoduché. Třeba i předstírat nebo se stylizovat do cizí role, jak je to zpracováno ve skladbě Lost Art of Conversation, což ústí až v naprosté zmatení vlastní identity.

Další rovinou písní Laurie Andersonové je čistá příroda zpracovaná formou připomínající indiánské příběhy. Hned úvodní skladba je toho dokladem. Zde je představen koubkovský paradox o ptácích, kteří "lítají, lítají, lítají, protože musí". V tomto příběhu totiž není žádná země. Možná i pro nás je stále těžší identifikovat se s nastalou situací a spokojeně žít v naší domovině, a proto odlétáme hledat do snů.

Sny jsou jednou z nejdůležitějších inspirací Laurie Andersonové. Zapracovává je do svých textů, v jejím případě velmi důležitých. I z toho důvodu bylo během pražského koncertu použito titulkovací zařízení. Laurie Andersonovou střídající housle s obsluhou mašinek a syntezátorů doprovázelo trio hudebníků (basa, violoncello, klávesy), které úsporně podkreslovalo její hlavní tahy. Díky zpracovanému tématu se dalo očekávat, že se publikum rozdělí na dva tábory. I přes některé až zjednodušující proklamace ze strany umělkyně těch nadšených bylo zjevně více. Teď už můžeme jen čekat, co se s projektem Homeland stane po vydání alba.

Text vyšel v Literárních novinách 2007-26.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama