Zvukomalebné krajiny křehkých tónů (Expozice nové hudby 2007)

15. června 2010 v 14:22 |  Tonus Music
V brněnském klubu Fléda proběhl již dvacátý ročník Expozice nové hudby. Jejím největším lákadlem pak bylo vystoupení Gareth Davis Tria v čele se švýcarským skladatelem a pianistou Mikem Keusenem.

Na brněnském hudebním festivalu Expozice nové hudby, který letos proběhl ve dnech 11.-15. března v hudebním klubu Fléda, dostávají příležitost zejména tvůrci schopní objevovat v hudbě nová území. Neformální prostor Flédy zcela odpovídal záměru pořadatelů o neakademický přístup, jenž byl podtitulem celého festivalu (NO A…! Neakademický přístup Non Academic Approach). Každý večer byly připraveny dva koncerty, což mělo poskytnout hlubší vhled do oblasti nové hudby a utvořit určitou představu o šíři záběru a rozličných možnostech přístupu. Tato akce je také jedinečnou příležitostí konfrontovat předsudky s realitou. Pokud už si někdo dokáže pod pojmem nová hudba něco konkrétního představit, většinou se jedná o negativní vyjádření ve smyslu absolutní neposlouchatelnosti nebo bezuzdné exhibice. Mnou zhlédnutá čtyři vystoupení během prvního a posledního večera se tomuto extrému ani zdaleka nepřiblížila.

Celý festival otevíral litevský hráč na bicí a akustické objekty Vladimir Tarasov se svým projektem ATTO IX (aleatorická hudba pro bicí a ruletu). Hlavním určujícím znakem aleatorické hudby je fakt, že určitá část kompozice je ponechána náhodě. Nejedná se však o naprostou náhodu, podmínky náhodných jevů jsou vždy pevně definovány. Mezi nejznámější průkopníky této hudby patří Pierre Boulez a John Cage. V případě Vladimira Tarasova byla souslednost devíti částí ATTO IX určena losováním očíslovaných ping-pongových míčků z dětského bubínku. Z oněch 362 880 možností byla ten večer náhodně předvedena skladba, která se vyznačovala téměř dokonalou strukturou. Počáteční zvukové hledačství, jež působilo jako zklidňující prvek přinášející koncentraci, přecházelo s postupnou gradací k jasně uchopitelným pasážím podobným těm od Pavla Fajta (Songs for the drums, DrumTrek) s tím rozdílem, že Tarasov je neustále fascinován zvuky - ať už jejich barvou či objevováním.

Po něm se představili holandští Luc Houtcamp & POW Ensemble společně s hostujícím trombonistou Josephem Bowiem. Ve středu tohoto jazzovo-elektronického souboru stojí stepařka Marije Nie, jež vytváří základní vrstvu rytmů. Na to se nabalují elektronické vyhrávky dalších členů (od počítače přes samplery až po theremin) a freejazzová neukotvenost dechařů. V jejich případě byla někdy až příliš dlouhá improvizace dechové sekce vykoupena strhujícím výkonem stepařky, která dodávala vystoupení obohacující vizuální prvek.

V podobném duchu se neslo i první vystoupení závěrečného večera, v němž se představil pražský soubor Handa Gote spojující hudbu s pohybovým divadlem. Název znamená v japonštině "pájka", která se také na pódiu nacházela, a to v pozici nezúčastněného pozorovatele dění. Byla pouze součástí koncepčně uspořádaného prostoru pro vystoupení s názvem Noise. Tanečnice svým pohybem a různými hračičkami (vysílačka, zubní kartáček a podobně) vytvářela na ozvučených deskách nebo na natažených drátech rozmanité zvuky, které dál dotvářel její společník za mixážním pultem, a také spouštěla osvětlení.

Podmanivé rozhovory
Celý festival uzavíralo Gareth Davis Trio, pro mě osobně největší lákadlo, které očekávání vrchovatě naplnilo. Hlavní duší a skladatelem tohoto souboru je švýcarský pianista Mik Keusen. Se svými spoluhráči Garethem Davisem (basklarinet) a Julianem Sartoriusem (bicí) zde představil skladby založené na konceptu redukce a opakování, který je vlastní všem umělcům vydávajícím desky u Tonus Music Records.

Toto vydavatelství bylo založeno v roce 1999 skladatelem, producentem a multiinstrumentalistou Donem Li, jenž kolem sebe soustředil lidi s podobným hudebním názorem. Don Li otevřel v Bernu Tonus Music Labor, což je prostor, kde se nachází koncertní sál a nahrávací studio. Zde se potkávají různí umělci, kteří se mísí a vystupují v nejrůznějších sestavách. Tato vystoupení jsou někdy zaznamenána a vydána s podtitulem Tonus Music Labor Research Result. K nim se řadí alba jednotlivých hudebníků či skupin. Jedním z nich je i Mik Keusen a jeho kvartet Blau, který zde v roce 2005 vydal stejnojmenné album. Již dříve se také podílel na Zimounově albu Na (2003).

Výše zmíněný koncept se vyznačuje minimalistickou tendencí, která je založena na výrazných, opakujících se rytmech. Ta doplněna groovem tvoří strhující masu. Existuje zde také prostor pro improvizaci. Jednotliví hudebníci však slouží celku, a proto se nikdy nejedná o bezuzdnou exhibici, jako tomu bylo v případě POW Ensemble.

Přesně v tomto duchu se neslo vystoupení Gareth Davis Tria. Posluchač mohl nabýt dojmu, že vstupuje do zamlžené krajiny za ranního rozbřesku a že se blíží k něčemu posvátnému. Pokud s patřičnou úctou lehce našlapoval, mohl se stát její součástí. Klasicky školený pianista Mik Keusen představil své starší i novější skladby a v tomto komornějším obsazení vynikla jejich křehkost. Při přehrávání svého partu čas od času, aby obohatil zvukovou škálu, hrábl i do ústrojí svého nástroje. S podobným zaujetím přistupoval i Julian Sartorius k bicím. Údery v několika skladbách změkčoval přehozením utěrky (jakoby od maminky) přes buben nebo zpestřoval několikerou výměnou různých druhů paliček. Do podmanivého rozhovoru těchto dvou hudebníků vstupoval Gareth Davis umírněnými táhlými tóny, které loudil ze svého basklarinetu. Podobná schopnost upozadění se je vlastní všem hráčům na dechové nástroje, kteří se představují na albech Tonus Music Records. Obzvláště patrné je to u mladíka Sha, jenž je členem kvartetu Blau nebo kapel Mobile a Ronin Nika Bärtsche.

Právě posledně zmiňovaná kapela byla prozatím jedinou, která představila tento koncept koncertně v České republice, a to v roce 2004 v Praze, Pardubicích, Opavě a Ostravě. A vřelé přijetí Gareth Davis Tria v Brně jen dokázalo jeho sílu a opodstatnění.

Text vyšel v Literárních novinách 2007-14.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama