Z výletu do Rychlebských hor

26. července 2011 v 21:54 |  Z cest
Konečně nám s věrným procházkovým druhem přálo štěstí, kdy nás ani počasí či pochroumaná noha vůbec neomezovaly, a tak jsme po prozkoumávání okolí Jeseníku mohli vyrazit na pár dní na dlouho plánovanou procházku Rychlebskými horami.

Podmračený Jeseník

Řádně jsme se aklimatizovali v podmračeném Jeseníku, kde jsme znovu rádi navštívili restauraci Křížový vrch, která nabízí jistou gastronomickou výjimečnost.

Na druhý den jsme mohli spokojeně vyrazit autobusem do Bílé Vody, odkud jsme plánovali přechod zpět do Jeseníku. Již tato cesta nás utvrdila v tom, že Javornický výběžek patří mezi ty nejodtrženější v České Republice. Možná je úplně nejodtrženější. Jistá syrovost podnebí a všudypřítomné sociální problémy byly vepsány snad v každé tváři.

Životní pravdy na Borůvkové hoře

Bílá Voda je ze tří stran obehnána Polskem a na každém konci obce se nachází nepřehlédnutelná dominanta: na jedné straně je to kostel Navštívení Panny Marie s piaristickou kolejí, kam byly za minulého režimu sestěhovány řeholní sestry z celé země, a na druhé psychiatrická léčebna zaměřená na léčbu závislostí (alkohol, drogy) v místním zámku.

Rozhledna na Borůvkové hoře

Pak už jsme mohli vyrazit do odlehlých a hlavně opuštěných končin Rychlebských hor. Opět se nám podařilo skoro na nikoho nenarazit, což této procházce přidávalo na zvláštnosti. To neplatilo pouze u takové turistické atrakce, jako je rozhledna na Borůvkové hoře.

Prozářené Hraničky

Zpočátku jsme se snažili držet značek, které kopírovaly hranice. A tak jsme se z Borůvkové hory přes Travnou, Koníček, Hraničky, Špičák dostali až k Peklu, kde jsme to stočili k Nýznerovským vodopádům, abychom se posléze malinko civilizovali v Žulové.

Kostel svatého Josefa v Žulové

Dále jsme zamířili na zříceninu Kaltenštejn, abychom zjistili, že to nejhorší stoupání je právě to poslední. Z Prudkého potoka na Pod Sokolím a dále Ripperův kámen. Vedro a ne příliš kvalitní značení se do značné míry podepisovaly na morálce družstva. Pak už jen přes lázně sešupem zpět do Jeseníku.


A jako bonus připojuji vysoké umění v Travné aneb česká varianta korejského Haesindang parku:
Všechny fotky lze najít zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama