Z výletu do Vranova nad Dyjí a okolí

26. července 2011 v 22:20 |  Z cest
Na pár dní odpočinku jsme vyrazili na jižní Moravu, kde jsme si našli základnu ve Vranově nad Dyjí, jehož okolí skýtá nesčetná lákadla. Po cestě jsme si udělali procházku na vyhlášenou vinici Šobes, abychom poprvé lehce nasáli nejen krásy Podyjí, ale i nějaké to vínečko. (Takový ryzlink rýnský usrkávaný na vinici má něco do sebe!)

Z vinice Šobes

Vinné stopy nás potom dovedly do Malovaného sklepa v Šatově, kde jsme si prohlédli plastické malby od místního lidového umělce.V Šatově se nám poštěstilo narazit na zajímavou restauraci s regionální nabídkou jídel, Moravský sklípek. Jeho kvalitu jsme oceňovali i zpětně, jelikož restaurační zařízení ve Vranově se jako by zastavila v osmdesátých letech minulého století a i dnes se návštěvníkům podbízí těmi nejděsivějšími pamlsky. A tak se skoro na každém jídelním lístku vyjímaly fazole či fazolový guláš, což je nepochopitelná nabídka pro ty, kteří si snad chtějí odskočit ze stanu na pořádné jídlo.

Vranovský zámek

Nad Vranovem se jako nepřehlédnutelná dominanta tyčí zámek se zajímavými interiéry a barokní kaplí. Na prohlídku "jiné reality" je dobré si zajít k nedaleké přehradě, ale za krásami Podyjí se vyplatí jít spíše po proudu řeky, kde po pár krocích je možné narazit třeba na Hamerské vrásy.

Jiní lidé z jiné reality Vranovské přehrady

Hamerské vrásy

Další příjemná procházka vede z Lukova na Nový Hrádek, kde se naskýtají dramatické výhledy do údolí Dyje.

Nový Hrádek

Podobně je na tom i zřícenina Cornštejn, ze které byl zajímavý pohled na psychedelickou zeleň hladiny Vranovské přehrady napadené sinicemi. Ani nedaleký hrad Bítov není dobré i přes jistou masovost vynechat.

Meandry Dyje ze zříceniny Cornštejn

Největší překvapení v rámci památek však nabízelo Rakousko. Hned za hranicemi se nachází hrad Hardegg, který bylo možné si prohlédnout bez průvodce - a to nejen exteriéry ale i některé interiéry. Obzvláště potemnělá sklepní krčma má nezapomenutelnou atmosféru.

Hardegg

Na jednu kombinovanou vstupenku lze navštívit i zámek Riegersburg, kde se nám poštěstila málo častá příležitost být provázeni pouze ve dvojici. (Čekat na další návštěvníky ve všední den asi nemělo příliš smysl.)

Ocenění zaslouží obě památky i za jazykovou vstřícnost vůči českým turistům.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lukáš Lukáš | E-mail | 28. srpna 2011 v 13:50 | Reagovat

čau, že ses neozval, byl jsem na chalupě.
Pěkný fotky.
L.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama