Srpen 2011

Na minimalistických vlnách (Mik Keusen's Blau: Nalu)

27. srpna 2011 v 7:40 Tonus Music
V letošním roce se švýcarský label Tonus-Music-Records připomněl zatím jediným albem. Švýcarský skladatel a pianista Mik Keusen představil společně s kapelou Blau své druhé album Nalu, kde dále rozpracovává kompozice postavené na repetici, minimalismu a groovu.


Tonus-Music-Records se do povědomí dostal nejvíce díky skladateli a pianistovi Niku Bärtschovi a jeho partě Ronin. Ten po několika vydaných albech přestoupil k velkému mnichovskému vydavatelství ECM, kde dále rozvíjí svůj zen-funkový koncept.

A tak se u Tonus-Music-Records do popředí dostaly projekty hlavní duše této značky, Dona Li. Ten se kromě vlastních kompozic i nadále s neutuchajícím úsilím snaží vyhledávat umělce, kteří by souzněli s jeho konceptem strohé estetiky. S jistou nadsázkou by se mezi stálice dal již zařadit Mik Keusen, který zde zatím vydal dvě alba.

S Nikem Bärtschem jej nespojuje jen podobnost jmen, ale také fakt, že oba komponují a hrají na piáno. Další spojnicí je hráč na saxofon a klarinet Sha, který figuruje v obou kapelách. Aby těch propojení nebylo málo, Mik Keusen pro změnu hraje na piáno v jeho kapele, Sha's Banryu. Dalším průvodním znakem všech umělců z tohoto okruhu je používání čísel pro jednotlivé kompozice. Někdo používá pouze čísla, někdo je zaštiťuje názvem Part či Modul.

Keusen v roce 2005 postavil základy své hudby na albu Blau. Tento název posléze transformoval ve jméno kapely, aby se po šesti letech skoro ve stejné sestavě připomněli s albem Nalu. Zůstali výše jmenovaný Sha a Anna Trauffer, která umně kombinuje hru na kontrabas se zpěvem. Pouze Bena Loosliho za bicími nahradil švédský perkusionista Frederik Gille.

Autor: Martin Möll

Vyslovení termínu "minimalismus" by mohlo některé zvědavce odradit, ale je potřeba si uvědomit, že zde nemluvíme o jeho tradiční formě, jakou známe od Philipa Glasse či Steva Reicha. Kompozičně se jedná o propletenec vystavěných a rozvíjejících se motivů, občasných lichých meter a groovového nápřahu. Keusen se dokonce nebrání ani chytlavějším melodiím, které hudební celek až "popově" zpřístupňují.

Na prvním albu Blau se několikrát objevily značně rychlé, skoro až chvátající motivy. Na Nalu došlo k jistému zpomalení, což nejspíše plyne z hudebního a lidského dozrání. Na obalu je uvedeno, že "Nalu" znamená v havajštině vlny, surfování a meditaci, což plně vystihuje atmosféru alba. To se ve skladbě 25.0 rozjíždí poklidným příbojem šplouchajícím na písečném pobřeží, aby po nějaké době mořská hladina kapely Blau ukázala i své temnější stránky a spodní protiproudy ve zřetelném kontrapunktu.

Podobné je to i ve 26.0, kterou kdysi Keusen s Sha rozpracovávali pod názvem Trio 1, kde oba tito hudebníci kromě svých nástrojů stačili obstarávat i bicí. (K vidění je zde.)

V jiných (14.0, 21.0) se pro změnu vyjevuje jeden z dalších tradičních poznávacích znaků kompozic Mika Keusena. V průběhu skladby nás kapela několikrát vrátí k základnímu piánovému motivu, který je lehce variován. Do popředí se v nich také dostává hlas Anny Trauffer. Nezpívá se text, ale hlas je používán jako jeden z dalších nástrojů, kdy jsou modulovány určité táhlejší tóny či dokonce působí jako rytmický instrument.

Skladba 12.0 začíná opakovaným vyťukáváním pár tónů do klaviatury, což ukazuje ostatním nástrojům cestu. Až je cestička vyšlapaná, piáno se rozlétne do košatější struktury a spřádá společně s ostatními noční atmosféru. Podobně se to stupňuje i ve 23.0, aby se v závěrečné 22.0 moře opět uklidnilo a jen se tak spokojeně pohupovalo.

V mnohých chvílích si Mik Keusen's Blau uvědomují, že v takovéto hudbě hrají i tzv. "zámlky", a tak není potřeba prostor zbytečně zahlcovat. I díky tomu je album Nalu velmi sevřeným celkem pro otevřeného posluchače.

Mik Keusen's Blau - Nalu, Tonus-Music-Records, 2011

Psáno pro Literární noviny, kde to vyšlo v čísle 33/2011.

Album si lze poslechnout zde.

Z výletu na Javorový vrch

27. srpna 2011 v 7:20 Z cest
Na výletě na Javorový vrch lze za dobrého počasí narazit na spoustu paraglidistů. Je to hodně zajímavá podívaná - od přípravy přes start až po samotný let.

Připojuji pár fotek. Všechny lze najít zde.