Standardní výkon zavedené kapely (Midi Lidi: Operace "Kindigo!")

30. října 2011 v 18:54 |  Hudba - vydáno jinde
Petra Marka je v těchto týdnech všude hodně. Útočí na nás na několika frontách. Do kin vstoupil jeho novinkový film - Nic proti ničemu, což je poloamatérský, záškodnický "útok" na divákovu schopnost být otevřený novým cestám. Ale především se snaží s kapelou Midi Lidi rozvířit hudební scénu v pořadí třetím albem Operace "Kindigo!". Jednotné načasování, jednotná propagace!


Osmdesátá léta dvacátého století dozajista patří v našich geografických končinách mezi esteticky nejodpudivější období v nedávných dějinách. Když si pro naše účely odmyslíme politické pozadí, celkové vyznění této doby bude reprezentováno všeobjímající šedí. Mezi základní prvky patří jednolitost, jednotvárnost a neforemnost.

Valná většina dnešních třicátníků a starších osob si z této doby snad ještě něco pamatuje. A na rozdíl od některých dvacátníků, kteří tu zkušenost nemají, nejsou tímto obdobím natolik fascinováni, aby jej ve svých módních výstřelcích vzývaly jako příjemné retro. Od doplňků přes oblečení je jen krůček k děsivé trvalé, kterou bychom občas na hlavách jistých dam mohli zahlédnout. Brr!

Dokonce ani na hudebním poli není obtížné nalézt inspirační výlety do osmdesátých let. Bohužel se neodkazuje na spoustu skvělých alb z tohoto období, spíše se odkazuje na průkopníky elektronické hudby, jejichž počiny mohou dnes již znít anachronicky. V digitálním věku se tedy notně vzývají "analogové" zvuky.

Mezi takové zástupce na české hudební scéně lze zařadit elektronické Midi Lidi. Ti se na hudební scéně etablovali dvěma alby: Čekání na robota a Hastrmans, tatrmans & bubáks, které řádně propagovali živým hraním, což jim přineslo zasloužený úspěch na festivalech i klubové scéně.

V případě Midi Lidi se jedná o spojení elektronické, laptopové hudby s retro nádechem sem tam okořeněné živými nástroji a především sloganovitými texty. Ty mají značně humorný potenciál s přiznaným rozměrem trapnosti, což je více než příznačné pro jakýkoliv umělecký počin Petra Marka. Druhou významnou tendencí je jistý existenciální rozměr, který se v prvním či druhém plánu v textech objevuje.

Pokud první album Čekání na robota akcentovalo více onen humorný rozměr a druhé album Hastrmans, tatrmans & bubáks se spíše neslo ve vážnějším duchu, Operace "Kindigo!" lze náladou zařadit někam mezi. Bohužel více než humor či existenciálno lze v textech dohledat banalitu. Prázdnou banalitu. Ani po několikerém poslechu se až tak nevyjevují skryté významy, jak tomu bylo u předchozích alb, což je rozhodně škoda.

Nejhumornější je tak bonusová cover verze Co jsem měl dnes k obědu/Co já všechno uvedu, která si sem našla cestu z alba For Semafor. A je to zcela pochopitelné, jelikož se jedná o kongeniální cover verzi s extra textovým rozměrem. Bylo by opravdu škoda ji nedostat k většímu počtu posluchačů.

Také přednes Prokopa Holoubka v této skladbě je jistým oživením oproti zbytku alba, jelikož hlas Petra Marka se nevyznačuje, na rozdíl od jeho osobnosti, výrazným charismatem, který nalezneme dokonce i u některých jiných domácích zpěváků. Kapela si tohoto omezení je nejspíše vědoma, a tak klade důraz na celkové vyznění, které, bohudík, překryje většinu z výše uvedených nedostatků. Jako by z alba vykukovalo kouzlo obyčejných písniček, což je u elektronické hudby překvapivé

K tomu je potřeba také ještě připočíst široký seznam živých nástrojů, které se z houštiny elektronických zvuků vyjevují. Toto by do budoucna mohla být spásná cesta, jelikož počet lidí v kapele narůstá, i když na pokrytí té elektronické části by určitě stačila pouze jedna osoba s jedním laptopem.

Midi Lidi se tedy tentokráte prezentují jako zavedená kapela se standardním albem a bude zajímavé sledovat, jakým směrem se příště opravdu vydají.

Midi Lidi - Operace "Kindigo!", X production, 2011

Psáno pro Literární noviny, kde to vyšlo v čísle 43/2011 v lehce zkrácené verzi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama