Prosinec 2013

Vysoko i s přistřiženými křídly (Nylon Jail: My Heart Soars Like a Hawk)

2. prosince 2013 v 21:27 Hudba

Jedu si to takhle širou prérií, za mnou se zvedá oblak prachu a v dálce se vyjevují postavy. Zpomaleně vykračují v řadě, boty i kalhoty zaprášené, košile propocené, obličeje zarostlé vousem, na tvářích tvrďácké výrazy a v rukách obité futrály. Hlavou se mi honí, co se tak asi bude dít, až se budeme míjet. Otevřou ty futrály, vytáhnou bouchačky a začnou střílet? Pak dostanu elektrošok a probudím se.


Raději si pustím hudbu, abych se z toho prapodivného snu probral a abych ten výjev zapudil. Do ticha se rozezní táhlé tóny foukací harmoniky, které však záhy nahradí zvuky elektronické. Už zase?!?

Takhle nějak by mohly vypadat obrazy, pokud si představíme, co se asi tak skrývá za spojením "prach divokého západu a svět jedniček a nul." Nebo dokonce electrocountry. Tak totiž sama sebe charakterizuje olomoucká kapela Nylon Jail.

Škatulkování někdy pomáhá při rozhodování, zdali danému interpretovi vůbec věnovat čas, nebo, jako v tomto případě, kdy se spojuje zdánlivě nespojitelné, pomáhá vzbudit zájem. Jenže ono je vůbec nejlepší se vymanit z toho škatulkovacího vězení.

Vždyť by úplně stačilo říct, že zde máme novou kapelu, která hned na debutovém albu My Heart Soars Like a Hawk předvádí značně vyzrálý výkon. Je jasné, že díky angličtině se nemusí a snad ani nebudou omezovat pouze na české končiny.

Nylon Jail také nejsou první kapelou, která otevřeně přiznává inspiraci estetikou amerického (středo)západu. Podobné vlivy lze najít i v tvorbě Václava Havelky. Ať už se jedná o jeho solový projekt selFbrush nebo domovskou kapelu Please The Trees, která je ale rockově přímočařejší.

Nylon Jail založil na podzim 2011 kytarista Roman Vičík se zpěvákem Jiřinem Jirákem. Vičík se na kulturní scéně (hudební i divadelní) ve Valmezu a hlavně v Olomouci pohybuje dostatečně dlouho na to, aby měl vše srovnané. Tomu, kdo zažil Jiráka ještě v Two men, musí být jasné, jaké nekompromisní kontury sem vnáší právě on. Dodnes si vzpomínám na vystoupení Two men na malém rodinném festivalu v Lupěném, kdy bylo od první chvíle jasné, že zde sleduji něco výjimečného.

Vičík s Jirákem původně zamýšleli čistě elektronický projekt, který se však záhy rozvinul směrem k rocku a country. Je už celkem jedno, jaký byl původně záměr, jelikož v případě Nylon Jail se ve výsledku jedná o symbiózu alternativního rocku a elektroniky s prvky country. Ať už jde o již zmíněnou foukací harmoniku, akustickou kytaru či banjo. Dokonce zde můžeme slyšet i brumli.

Jirák na celém albu nepřipouští žádné pochybnosti o jeho schopnostech. Jeho síla není ve velkém hlasovém rozsahu, ale spíše v barvě a poloze. V některých skladbách (Abscissa, Indian Summer, One Word) tou barvou, dikcí a frázováním připomíná "baladického vypravěče" Blixu Bargelda z Einstürzende Neubauten.

My Heart Soars Like a Hawk nabízí pestrou škálu emocí. Najdeme zde spíše poklidnější skladby, které sem tam doplní nějaká ta svižnější. U několika poklidnějších by se dalo v duchu výše uvedeného mluvit o tklivých baladách.

Všechny písně mají propracovanou strukturu mnohdy s překvapivými, leč nerušivými zvraty. Chvílemi by to sice chtělo více šťávy; ten potenciál je cítit, úplně překapává, ale kapela sama sebe dusí. Až by se chtělo křičet: Pusťte tu energii ven! Roztáhněte křídla a leťte!

Jenže zde se nehraje na vnější efekty. Pudová živočišnost je elektronicky transformována v křehkou niternost. A úplně na závěr během poslechu sférického konce duetu One Word je duše naplňovaná blahem a může se rozletět k nebeským výšinám.

Nylon Jail - My Heart Soars Like a Hawk, Indies Scope, 2013

Příjemně překvapován (Listolet: Malý kluk)

2. prosince 2013 v 21:18 Hudba

Při poslechu novinkového alba Malý kluk kapely Listolet je hned po prvních tónech jasné, že takové album muselo vyjít u brněnských Indies Scope. Jedná se o typického zástupce tohoto domácího labelu, který je jasně vyhraněný a programově dává prostor kvalitním počinům mimo střední proud.


Pokud posluchač není produkcí Indies Scope předávkován, dávkuje si ji jen se značnou rozvahou, může být pravidelně příjemně překvapován. Malý kluk sice nedosahuje na škále vyražení dechu takových hodnot, jakých dosáhla kapela Ladě s albem Kalná, ale pořád se jedná na českou produkci o značně nadprůměrné hodnoty.

Ladě zde zmiňuji zcela záměrně. V příbězích obou souborů se totiž dají vysledovat jisté podobnosti. Ladě vzniklo na půdorysu seskupení Červeným Vrchem, kdy se k jeho hlavním aktérům Michaelovi Kubesovi a Petrovi Uvirovi přidávali další členové.

Za Listoletem stojí dvojice Tomáš Háček a Kuba Navrátil, kterým po rozpadu kapely Krutý omyl zbyla spousta hudebního materiálu. Proto si vymysleli jednorázový hudební projekt s názvem Listolet a ony skladby nahráli. Ty byly o pár let později vydány u Indies Scope pod eponymním názvem.

Další podobností je ten fakt, že jejich první alba sice nabízejí pár perel, ale jako celek působí značně nevyrovnaným dojmem. V případě Listoletu je posluchači u některých skladeb až stydno.

Ale naštěstí tu jsou druhá alba s tak oblažujícím účinkem. Kalná působila na české scéně jako naprosté zjevení a podobně tomu může být i s Malým klukem. Tomu pár bodů ubírá jistá neoriginalita. Chvílemi má posluchač pocit, že slyší kladenské Zrní či krnovské uskupení Bratři Orffové.

Tomáš Háček uvádí ke konceptu novinkového alba, že "je o osobním boji snílků proti vychladnutí, o hledání klukovských tajemství v postmoderních městech." S podobným klukovským, průzkumnickým nebo hrdinným konceptem vyrukovalo v nedávné době třeba právě Zrní na svém druhém albu Hrdina počítačový hry jde do světa či, abychom nezůstávali jen v českých končinách, Woodkid na svém nekompromisním debutu The Golden Age. Alby Bratrů Orffových nás zase pro změnu provází Serža Vantoš.

Toto všechno je však jen krásný rámec. Sám Tomáš Háček dodává, že "na prvním místě je nicméně pořád především silná písnička." A takových je zde spousta. Ty oplývají chytlavými melodiemi, rafinovanými zvraty a hravými texty. Hlavně díky vyrovnané kvalitě jednotlivých písní drží Malý kluk vzácně pohromadě.

Tvorba Listoletu se dá charakterizovat jako křehký elektrofolk. Elektronické zvuky (ruchy, hluky, beaty) jsou zde však dávkovány s lékárnickou přesností a ve své podstatě doplňují spoustu akustických nástrojů. Můžeme zde slyšet třeba akordeon, mandolínu, saxofon, violoncello či trubku. A ti opravdu zapálení se mohou pokusit najít cvrččí cvrkání ve všech skladbách.

Celé album provází taková zvláštní melancholicky-optimistická atmosféra. Ano, ty překážky cestou mohou být náročné na zdolání, ale vždy je tady východisko. Alespoň kapela jej vidí. I když malují podzimními barvami, zde rozhodně není prostor pro nějakou potemnělou zádumčivost. Něco krásného sice může končit, ale někde uvnitř je stále naděje, že se ta krása zase vrátí, což vlastně potvrzují i slova Tomáše Háčka: "Novou desku uzavírá vzpomínka na léto, které si koneckonců každý malý kluk nese v sobě."

Pokud někomu to čekání na léto přijde příliš dlouhé, má možnost si Malého kluka pustit znovu. Může si tak vychutnávat mnohé hudební finesy a pomaličku se nechat naplňovat tou subtilní nadějí.

Listolet - Malý kluk, Indies Scope, 2013