Objevování Polska (část 1.)

7. května 2016 v 13:18 |  Z cest
Když jsem se přestěhoval do Hlučína, říkal jsem si, že by nebylo od věci prozkoumat i přilehlé Polsko. Ať už při projížďkách na kole nebo při cílených výletech autem.


RACIBÓRZ

Jedno z prvních míst, kam jsme se vydali na výlet, byla Racibórz - malé město vzdálené něco málo přes 30 minut autem. Hlavním lákadlem je zde Arboretum Bramy Morawskiej. Kromě kratší či delší procházky vzrostlým lesem se zde nabízí Mini Zoo a hlavně Zaczarowany Ogród, což je svým způsobem květná zahrada a bludiště uprostřed lesa. Ač se jedná o upravený kus arboreta, pořád si uchovává divokou povahu.V centru města se pak potkávají dva naprosto odlišné světy. S upraveným Zamkem Piastowskim kontrastuje stále do jisté míry ošuntělé náměstí a přilehlé okolí, které má ještě post-komunistické "kouzlo".Fotogalerie zde.


GLIWICE

V podobném duchu se nese i centrum dalšího do hodiny jízdy vzdáleného města.


Nedaleko historického centra Gliwic se nachází příjemný park, na jehož okraji leží Palmiarnia Miejska. To je skvělé místo na návštěvu především v zimním období či pošmourném počasí, jelikož vnitřek dá zapomenout na tu nepohostinnost venku.


Obrovský skleník je rozdělený na několik částí. Tropické rostliny a palmy střídají kaktusy a sukulenty. Navíc je to prokládáno různými živočichy (leguáni, želvy apod.), ale především jedna část je tvořena obrovskými akvárii s různými druhy ryb.


Fotogalerie zde.


PSZCZYNA

Pszczyna je další městečko vzdálené asi hodinu a je svým způsobem skrytým skvostem. Na malém prostoru lze najít skanzen, zámek a zahradu zubrů.

Vše se vlastně nachází v jednom rozlehlém anglickém parku, který navazuje na Zamek Pszczyński.


Na jedné straně se nachází kompaktní Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskej se spoustou zajímavých exteriérů i interiérů (Panenka Marie a Ježíšek musí být, i kdyby na chleba nebylo).Na opačném konci leží Zagroda Żubrów, kde kromě hlavního lákadla v podobě zubrů lze pozorovat i spoustu dalších zvířat (živých a bohužel i vycpaných).


Fotogalerie zde.


TWORKÓW

Jeden z opravdových skvostů leží hned za hranicemi v Tworkówě - dosažitelný lehce i na kole. Zřícenin hradů je spousta, ale málokdy můžeme narazit na zříceninu zámku (Ruiny zamku w Tworkowie). A pokud se vydaří počasí, je o romanticko-dramatickou scenérii postaráno.Navíc je možné se projít po absolutně průměrné polské vsi, která nabízí kostel, hřbitov, plno obyčejných domů a dětské hřiště.Fotogalerie zde.


OGRODZIENIEC A BIRÓW

Když už zmiňuji zříceniny, nelze pominout již o něco dále ležící (dojezd do dvou hodin) majestátní zříceninu hradu Ogrodzieniec, která se tyčí na skále nad stejnojmennou obcí.


Návštěvník si ji může celou sám prošmejdit, ale musí se smířit s faktem, že bude zažívat něco podobného jako při víkendové návštěvě hradu Hukvaldy - tedy prodírat se procesími návštěvníků.


Ono je to dáno i pro Polsko tak příznačnou přítomností zábavního parku hned v úpatí zříceniny. To vše je vyšperkováno stánky s tretkami a cetkami, aby pouťovost podhradí byla dokonalá.


Naštěstí hned na opačném kopci se nachází Gród na Górze Birów. To je sice jen náznak bývalého opevnění, ale zase oplývá neskutečným klidem okolních lesů.Fotogalerie zde a zde.


BȨDZIN

Hodně zajímavým městem je Bȩdzin, který se nachází v katowické aglomeraci. Kromě mnou tak vzývané ošuňtělosti (komunisty a průmyslem poničený urbanismus) je tady toho na jedno město opravdu hodně.


Opravený hrádek nabízí pár výstav a hlavně výstup na věž. Nicméně nejzajímavější pohled se nabízí z kopečku nad hrádkem, kdy v pozadí lze na horizontu vidět panelákové sídliště.


Na onom kopečku se nachází i bývalé opevnění a několik relaxačních zón. Pod ním poté nejzajímavější a zároveň i nejsmutnější podívaná: bývalý židovský hřbitov.Navíc lze ještě navštívit Paƚac Mieroszewkich s přilehlým parkem nebo Podziemia Bȩdzińskie po předchozí telefonické domluvě.

Pro rodiny s dětmi je nedaleko hrádku obrovské dětské hřiště se spoustou vyžití.


Fotogalerie zde.


SIEWIERZ

Návštěvu předchozího lze spojit s mírnou zajížďkou do obce Siewierz. Tady se nachází Ruiny Zamku Biskupów Krakowskich. Otevřeno mají asi celkem nahodile. Nejjistější je to po skončení bohoslužby v místním kostele.


Jako u většiny podobných památek v Polsku, hrad byl kdysi postaven na jediné vyvýšenině v okolí, pokud se ovšem vůbec o vyvýšenině dá mluvit. Ale scenérie je to báječná. Na konci obce, vedle domků a zahrádek, se nachází tato zřícenina.


Většina návštěvníků ale nejspíše míří do vedle ležícího sportovního centra s dalším skvostným dětským hřištěm.


Fotogalerie zde.

Pokračování zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama