Září 2016
Z výletu do Nových Hradů

18. září 2016 v 15:15 Z cest

Celá galerie ZDE
Koreou v oparu a odéru III

3. září 2016 v 12:54 Z cest
(První část zde, druhá část zde)

Odkud se všichni ti lidé berou?!?

Ubytování jsme se rozhodli si zarezervovat ještě z letiště, abychom se po Seoulu nemuseli trmácet s batohy z motelu do motelu, kdyby bylo plno. A stal se zázrak. V TIC jsme narazili na neskutečnou paní, která uměla skvěle anglicky a byla dokonale stvořena pro tuto práci. Ubytování nám zařídila během pěti minut v naší první volbě (Gwanghwa Motel přesně v centru). A co víc: dokonce se slevou. V lehké euforii z tohoto setkání jsme se vydali do chřtánu hlavního města. Po malinkém bloudění jsme dorazili do motelu, ubytovali se, aklimatizovali a vyrazili do ulic.

Noční Seoul

V Seoulu se toho dá podniknout opravdu hodně. Prohlížet si památky, nabažit se moderní architektury, potloukat se po všemožných trzích (a zároveň nic nekoupit), vystoupat na Namsan a kochat se městem z nadhledu, zapadnout do některé z milionu restaurací či cokoliv jiného, co vás napadne. My to vyjmenované a mnoho dalšího různě kombinovali, abychom to vůbec ve zdraví přežili. Nejsme totiž stavěni na takovou masu lidí. A ta je všudypřítomná v jakoukoliv denní i noční hodinu. A tak nezbývá nic jiného než se prodírat a zase prodírat.

Zpočátku jsme se zaměřili především na pamětihodnosti. Nedaleko motelu se nacházel královský palác Gyeongbokgung, kde jsme zjistili, jak se kdysi na královském dvoře žilo. Sympatická byla především jistá umírněnost, skoro až strohost interiérů.

Palác Changdeokgung

Podobné to bylo v královském paláci Changdeokgung zapsaném na seznamu UNESCO. Ten působí daleko kompaktnějším a sympatičtějším dojmem. Není tak rozlehlý a je zde daleko více budov, které tvoří skoro až městečko uvnitř hradeb.

Tento triumvirát jsme zakončili ve svatyni Jongmyo (opět ze seznamu UNESCO), kde jsou uschovány duchovní tabulky (desky) jednotlivých králů a královen dynastie Joseon.

N Tower

Odpočinout jsme si poodešli na horu Namsan, na které se tyčí N Tower. Z vrcholu byla zřetelná krása zasazení města do hor. Podobnou oázu vhodnou k procházce či odpočinku lze najít také v samotném centru města. Uvědomělí radní odstranili několik pruhů silnice a nahradili je říčkou a korzem Cheong-Gye-Cheon o délce přesahující 5 km. Tímto korzem se dá dojít k rozličným trhům.

Jeden z trhů

Dovolím si tvrdit, že v Seoulu se dá koupit úplně všechno. Výhodou je to, že daný sortiment je koncentrovaný na jedno místo. Je tedy zde trh s oblečením, s botami, s elektronikou, s jídlem atd., a tak každý ví, kam jít. Nevýhodou je, že těch věcí je tam tolik, že se člověk v tom naprosto ztratí a nemá šanci si vybrat. Pro mě osobně bylo nepochopitelným faktem, že se vůbec takové množství zboží vyrobí, natož aby se prodalo.

V centru jsme z památek ještě zamířili k chrámu Jogye-sa, který je obklopen kancelářskými budovami, a také se "ztratili" v historické čtvrti Bukchon.

Jongno Tower

Tento historický náklad jsme vyvažovali řádnou dávkou moderní architektury. Pro Čecha je ve světle "kauzy Blob" dozajista nejzajímavější Dongdaemun Design Plaza & Park. To je již z části realizovaný ultramoderní prostor kosmického vzhledu podle návrhu Zahy Hadid. Ta sama pro něj používá sousloví "Metonymic Landscape".

Dongdaemun Design Plaza & Park

V některých zemích se prostě nebojí. Ba naopak si po dokončení slibují, že se díky tomuto místu návštěvnost Seoulu zvedne a Dongdaemun Design Plaza & Park se stane symbolem celého města. Něco jako Eiffelovka v Paříži či London Eye.

Další zástupce moderní architektury jsme našli za řekou. Ať už se jednalo o Horim Art Center, Tangent z dílny Daniela Libeskinda, Kring Gumho Culture Complex nebo mrakodrap World Trade Center.

Královské hrobky Samreung Gongwon

V této změti převážně kancelářských budov se krčil park s královskými hrobkami Samreung Gongwon. Toto je rozhodně vhodné místo pro útěk ze stresu pracovního dne, čehož mnozí Korejci z okolních kanceláří využívali.

Z hlediska architektury nemohu zapomenout na Leeum Samsung Museum of Art. Jedná se o komplex tří budov od tří různých architektů. Museum 1 projektoval Mario Botta. Museum 2 navrhl Jean Nouvel a za Museem 3 stojí Rem Koolhaas.

A kdo by se cítil ztracen ve všech těch budovách a změti lidí, mohl by utéct do ZOO, jak jsme učinili jeden podvečer i my.

Koreou v oparu a odéru

Ten, kdo zdárně dočetl až do tohoto bodu, se asi ptá, proč byl zvolen takový titul, když jsem se o oparu a ani odéru po celou dobu nezmínil. Spoléhal jsem, že to bude zřetelné z fotek (opar) a že se to dá "vycítit" z textu (odér), když si člověk představí tu spoustu aut a lidí, jak se mísí s vůní jídla a papriček linoucí se zpoza každého rohu.

Na ostrově Jeju

Jižní Korea, září 2010


Z výletu na Vysoké pece v Ostravě

1. září 2016 v 21:02 Z cest
Celá galerie ZDE