Březen 2017

Objevování Polska (část 3.)

3. března 2017 v 18:47 Z cest
Zatímco první a druhá část byla sumářem toho, co se nám do té doby podařilo objevit, tato třetí část bude živým zápiskem, který bude aktualizovaný dle toho, jak se nám bude dařit prozkoumávání severních sousedů.

WIELICZKA

Tato obec přilepená ke Krakowu má toho spoustu v nabídce. Většina se točí kolem bývalých solných dolů, ale těch tras je tam tolik, že má cenu se vracet. A ačkoliv je to turisticky dostatečně profláklé místo, ta monumentalita některých kaplí je dechberoucí.Fotogalerie zde.


USTROŃ

Z jistého odstupu se zdá, že Ustroń oprašuje zašlou slávu lázeňského městečka v beskydském podhůří. Nicméně asi se jen tak nezbaví obrovských hotelových komplexů odkazujících na zlatou éru v době komunismu. Ta estetika 70. a 80. let (pocitový odhad) zasazená do okolních lesů působí jako pěst na oko. Z tohoto úhlu pohledu pak vůbec nepřekvapí lehce bizarní Lesny Park.Při procházení si návštěvník úplně představuje, co všechno by tady mohlo být a jak by to mohlo vypadat. Prozatím to však je shluk náhodných nápadů bez jednotící linky. Lesní zvířata, dětské hřiště, pohádková stezka, naučné středisko a dokonce i jeden dinosaur.


Mnohá zvířata se volně pohybují po celém areálu, tedy přímo mezi návštěvníky. Největší atrakcí jsou však dozajista ukázky letů dravců a sov. Jinak by vysoká cena za vstupné byla absolutně neopodstatněná.
Výlet lze spojit s výstupem či výjezdem lanovkou na Čantoryji z polské strany.


Fotogalerie zde.


RYDULTOWY

Je obdivuhodné, že každá polská vesnice, každé polské městečko má nějaký zajímavý park či hřiště. Přesně to platí i o městě Rydultowy. Park senzoryczny se nabízí jako místo vhodné pro poučení i zábavu. Je tady pět oddílů - každý vyhrazený jednomu ze smyslů.
Nedaleko je obrovské dětské hřiště RAFA, které nabízí nespočet atrakcí pro dětské vyžití. Ideální místo pro prosluněné nedělní odpoledne s přáteli, které by si zasloužilo i nějaký ten piknik.


Jedna poznámka pod čarou: spousta obcí v blízkém pohraničí se vyznačuje tím, že neobeznámený návštěvník má vůbec problém zjistit, kde jedna obec končí a další začíná. Navíc je značně obtížné určit, kde je přirozené centrum. A ne vždy to musí být v okolí obligátního kostela. Toto naštěstí neplatí o městě Rydultowy, jelikož zde je centrum, s trochou nadsázky, definované jedinou světelnou křižovatkou široko daleko.

Fotogalerie zde.


GLIWICE - KOLEJKOWO

O jiných atrakcích Gliwic jsem psal v první části. Tento podotek se týká jisté atrakce, která se nachází na okraji města u dálnice ve větším nákupním středisku. Kolejkowo je svět miniatur, kde si lze prohlížet modely "smyšleného" světa a i toho opravdového. V tomto případě zmenšeninu Gliwic. Přístup je podobný dobrým animovaným filmům pro děti - děti se baví a dospělí si najdou zábavné narážky.

Fotogalerie zde.


MOKRE & PIELGRZYMÓW

Toto nejsou místa, kam by návštěvník musel kvačit. Pokud se ovšem pohybuje v okolí, proč se nezajet podívat na konec světa. Cílem byl rozbořený kostel v Pielgrzymówě, ale po cestě jsme si všimli opuštěného hřbitova na kraji obce Mokre. Pielgrzymów je smutným místem - pár domů zasazených do malého údolí, kam se dá dojet jen z jedné strany. Cesta tady končí. Bydlet zde musí chtít spoustu odhodlání. Původní kostel je sice již ruinou, ale hned vedle byl vybudován menší nový - v duchu devadesátých let u nás (pouhý odhad). Tedy jednoduché tvary, žádná architektura, pouze funkčnost.

Fotogalerie zde.

Pokračování zde.