Slovinsko - Malý skvost

20. července 2017 v 12:40 |  Z cest
Letos jsme chtěli na dovolenou autem a taky částečně k moři. Chorvatsko je profláklé a také nemá cenu si rozmělňovat zážitky z lodiček (zde nebo zde). Ostatní země jsou už přeci jen trošku dále na dojezd s malými dětmi. A tak padla volba na Slovinsko, které má sice pobřeží jen o délce 47 km, ale zase je to dostatečně kompaktní země, která se tak dá lehce prozkoumávat.

Cestou aneb střed Slovinska

I po cestě do cílové destinace se dá zastavit na spoustě zajímavých míst. My zvolili Stari Grad Celje. Rozlehlou zříceninu je možné si z velké části samostatně prolézt. V letních měsících je jeho hlavní nádvoří využíváno ke kultuním představením - atmosféra zaručena.


Na cestě zpátky to zase byl bývalý klášter Žička kartuzija. Docela zachovalé zbytky areálu ukazují, jak rozlehlé a zároveň silné místo to bylo. Hodně tomu napomáhá zasazení do menšího údolí.


Pobřeží

Jako základnu jsme zvolili Portorož. Je to sice částečně turistické středisko, ale není to nic přehnaného. Veškerá občanská vybavenost je trochu vykoupena faktem, že Portorož je skoro prostá historických památek. Ač je celé pobřeží kamenité, zde se nachází i malá písečná pláž.

Památek se může návštěvník nabažit v Piranu, což je doslova kouzelné městečko. Je situováno na malém výběžku, ze dvou stran obehnáno mořem. Jeho historické centrum je plné malých a tajuplných uliček, kdy prohlídku lze pojmout jako procházku bludištěm. Navíc je zde k nalezení spousta inspirace pro "jinou procházku".


V jistém kontrastu pak působí vzdušné a rozlehlé Tartiniho náměstí, které je otevřeno do přístavu. Na úplně špičce onoho výběžku se nachází historický maják nalepený na menší kostelík. Dominantou města umístěnou na menším kopečku je pak kostel sv. Jiří s přilehlou zvonicí. Celý Piran si lze krásně prohlédnout i z městských hradeb.


Navíc lze příjemnou procházkou po pobřeží dojít k jezeru Fiesa a na stejnojmennou pláž. To dává smysl ale až v podvečerních hodinách, kdy opadne případný nával koupání chtivých návštěvníků.

V podobném duchu jako Piran se nese i Izola. Centrum je menší a na druhou stranu se širšími ulicemi. Vykoupat se dá v Šimonově zálivu, ale jedná se o otřesnou masovku.

Absolutním opakem je pláž nedaleko věhlasného útesu v přírodním parku Strunjan, na kterou se musí sestoupit úzkou klikatou cestičkou. Park poskytuje příjemnou procházku po rozeklátém pobřeží. Kromě přírodních zajímavostí zde zaujme i majestátný bílý kříž.


Jedním z hlavních lákadel v této oblasti jsou dozajista solné pláně v přírodním solném parku Sečovlje. Park se skládá ze dvou částí. Ta nová plní stále svůj základní účel a navíc poskytuje poučení stran výroby soli z mořské vody.


Ta starší je zase ponechána napospas přírodě a pomalu se proměňuje v polodivokou přírodní rezervaci plnou života, kde prim hrají různé druhy ptáků. Celá scenérie je dotvářena starými tu méně či více rozpadlými domy.


Hory

Úplně jiné zážitky nabízejí hory. A těch je tu tedy spousta. V podhůří Julských Alp jsou dvě jezera: Bohinj a Bled. Ty lze pojmout jako dobré výchozy základny.


U jezera Bohinj se krátkou procházkou na zahřátí lze vydat k vodopádu Savica. I když návštěvník očekává vysoký vodopád, je nakonec ohromen, protože ten se jeví jako opravdu obrovský.


Nedaleko od něj se dá lanovkou vyjet na Vogel, ze kterého jsou za krásného počasí úžasné výhledy na masív Triglavu. Odsud se dá vyrazit na několik výšlapů. Jedním z jednodušších je ten na Orlove Glave, který s každým nastoupaným metrem nabízí lepší a lepší scenérie.


O mnoho turističtější je jezero Bled a jeho okolí. Ač jezero nabízí pohlednicové obrázky, není potřeba se zde až tolik zdržovat.


Nedaleko se nabízí třeba soutěska Vintgar. Tou se vine dřevěný chodník, ze kterého si lze prohlédnout různá zákoutí řeky zakousávající se do skalního průsmyku.


V oblasti Kamnických Alp lze zrealizovat výlet na Velikou Planinu podobně jako na Vogel. Vyjet kabinkovou lanovkou a dál pokračovat pěšky, i když i zde se dá využít sedačkové lanovky.


Cestou si lze opět vychutnávat pohledy na masív Kamnických Alp a jen návštěvník překoná hřeben, nabízejí se mu romantické pohledy na planinu plnou pasteveckých usedlostí s kostelíkem Panny Marie Sněžné na pozadí.


Jeskyně

Nejen v horkých dnech je dobré se trošičku zchladit v některých ze spousty jeskyň. Pro vyhnutí se turistickému šílenství je dobré vyrazit do Postojnské jeskyně hned zrána, i když i tak zde návštěvník zažije obligátní japonský zájezd. Hlavní atrakcí dozajista je vláček, jediný svého druhu na světě, který návštěvníky zaveze na výchozí místo pěší obhlídky. Postojnská jeskyně je obrovský komplex spletitých chodeb v několika patrech.


V jednom balíčku je možné zakoupit i návštěvu hradu Predjama, ke kterému jezdí bezplatný autobus. V podstatě je to hrad předsazený před jeskyni. Zvenku se jedná o fotogenické místo, ale uvnitř je vidět, že to nebylo nejkomfortnější místo na žití. To především z důvodu chladu a vlhkosti a následným plísním.


Ač zapsané do seznamu světového dědictví Unesco, co se týká mas lidí, jsou Škocjanské jeskyně o poznání komornější. Nabízí se zde dvě základní trasy: podzemním kaňonem nebo podél řeky Reky v podzemí. Obě ústí v závrtu Velika Dolina.


Italská třešínka nakonec

V minulosti vedla úzká vlaková trať z Terstu do Poreče. Dnes je tato trasa přebudovaná na cyklostezku. Ochutnat lze v přírodní rezervaci Val Rosandra, kde lze narazit na několik tunelů, staré vlakové stanice a spoustu přírodních krás.


Celé galerie:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 děda tik tak děda tik tak | Web | 20. července 2017 v 16:31 | Reagovat

Lákavé přírodní scenérie.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama