Spolu, i když každá tak trochu za sebe (Bittová / Dusilová / Načeva: "Spolu")

28. prosince 2017 v 10:39 |  Hudba
Spousta hudebních nadšenců dozajista zaplesala, když bylo oznámeno předvánoční miniturné pod názvem "Spolu" tří výrazných zpěvaček - Ivy Bittové, Lenky Dusilové a Moniky Načevy. Naplánovaná byla čtyři zastavení. Jedna ze zastávek, vedle Plzně, Prahy a Brna, byla i 19. 12. v Ostravě v Evangelickém Kristově kostele.

Nejvěrnější publikum má stále Iva Bittová, která byla pro mnohé tím největším lákadlem. Také se setkala s nejvřelejším přijetím. Lenka Dusilová ji, dle mého odhadu, v popularitě následuje a nejspíše nejméně známým jménem z této trojice je Monika Načeva. Přece jenom největší hit Udržuj svou ledničku plnou je hned z debutového alba Možnosti tu sou… z roku 1994, což rozhodně nebyl žádný mainstream a její následné kroky vedly spíše mimo hlavní proud.

Autor: Romek Hanzlík

Příjemným překvapením proto bylo, že po úvodním společném intru dostala prostor Načeva se svým blokem dvou skladeb, ve kterých ji doprovázel i jediný host turné DJ Five. A hned od začátku to právě díky němu byla opravdová jízda. Ten kontrast evangelického kostela a elektronických zvuků byl kongeniální.

Záhy následovaly dvě skladby Lenky Dusilové a Ivy Bittové. Po tomto úvodním kolečku by posluchač v duchu názvu onoho miniturné očekával, že se to nějak protne. Nicméně to pokračovalo ve stejných kolejích a k něčemu společnému docházelo spíše homeopaticky.

Až se musel návštěvník i trochu pozastavit nad motivací pro takový počin, jenž namísto propojení, které by jednotlivou tvorbu třeba posunulo do jiných rozměrů, nabídl vlastně jen tři recitály v jednom.

Muziku nejbližší mému srdci nabídla Načeva společně s fenomenálním DJ Fivem. Její kouzlo nespočívá v rozsahu či čistotě tónů, ale v síle výpovědi. To začíná důkladným výběrem textů. V jejím případě se dá rozhodně mluvit o básních. Po detailním prozkoumání tvorby Jáchyma Topola se nyní oddává hloubkám básní Sylvy Fischerové. Ty buď nazpívá či svým nezaměnitelným způsobem deklamuje. K tomu si vždy dokáže vybrat jedinečné spoluhráče.

DJ Five ji tentokráte zásoboval různými lámanými, zakřivenými, hutnými a různě se proplétajícími zvuky, ze kterých se však vždy vylupoval jistý směr a rytmus. To doplňoval umným scratchováním.

Nejvíce muzikální byla Lenka Dusilová, jejíž vstupy se nesly v duchu toho nejlepšího DIY. Hlas, zvuky a nástroje citlivě smyčkovala, vrstvila a následně rozvíjela. Úplně jsem si představoval, jak doma sedí v kuchyni za stolem, má na něm rozložené své mašinky a prostě si hraje. Tvoří. V dnešní přesycené době, kdy vyrazit na turné s kapelou je výrazným riskem, se takový přístup jeví jako životaschopný i pro samostatná klubová vystoupení.

Iva Bittová je stále oceňovaná pro svou bezprostřednost a zvukovou hravost, kdy si vystačí s minimálními prostředky: hlas, tělo a občas housle. Jak to ale vnímat, když se to po dlouhé roky vlastně nikam nevyvíjí a jedná se o x-tou variaci téhož? Jak dlouho na to ještě lidé budou chodit? Není to už jen pouhá manýra? A byli by posluchači tak vstřícní, kdyby něco takového předváděla nějaká neznámá, avšak talentovaná dvacetiletá dívka? Nepřišlo by jim to celé tak nějak divné?

Osobně mám za to, že Iva Bittová dokáže být nejsilnější, když má v zádech kapelu, která jí dává nějaký rámec. Ať už to bylo v rockovější poloze ve spojení s Dunajem a Pavlem Fajtem v projektu Pustit musíš nebo s Vladimírem Václavkem a Čikori na několika nahrávkách nebo živých vystoupeních.

Zde ten rámec očividně chyběl, a tak se ta nejvýraznější poloha stávala postupně dosti otravnou.

Dámy nakonec i přiznaly, když vlastně neměly co přidávat, že na přípravu neměly příliš času. To byl dozajista důvod i pro to chybějící propojení. Takhle si každý našel to svoje, ale chyběl tomu jistý přesah, který by ospravedlnil onen společný projekt. Snad dojde na jejich slib a příští rok se vrátí v propracovanějším programu.

Bittová / Dusilová / Načeva: "Spolu", Evangelický Kristův kostel, Ostrava, 19. 12. 2017
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama