Květen 2018


Z výletu na Vysočinu (do Humpolce a okolí)

1. května 2018 v 21:19 Z cest
Nedávno na cestě do Prahy jsme hledali v okolí dálnice nějakou zajímavou zastávku s vyžitím pro děti. V březnu většina z nich ještě nebyla otevřena, a tak jsme se rozhodli tuto oblast prozkoumat při jiné vhodné příležitosti.

Humpolec nám posloužil jako výhodná základna pro prozkoumávání okolí. Kromě kompaktního centra stojí především za pozornost zřícenina hradu Orlík.


Nedeleká Lipnice nad Sázavou poskytuje spoustu příležitosti k vyžití. Krásnou procházkou si lze prohlédnout Národní památník odposlechu. Jedná se o tři zatopené lomy, ve kterých byla do skály vytesána ústa, ucho a oči.
Dominantou městečka je pak hrad viditelný i z dalekého okolí. Návštěvník si zde může v pravidelných cyklech vyslechnout krátký, leč hutný výklad a následně samostatně prozkoumávat veškerá zákoutí tohoto hradu.Lipnice je spjata s Jaroslavem Haškem, který tady má pomník, muzeum i hrob. Dokonce lze nasát atmosféru i v hospodě vedené jeho potomky. Rozhodně stojí za to se Lipnicí jen tak potulovat, protože zde je možné narazit na neskutečné množství inspirace pro "jinou procházku" skoro na každém rohu.

Ve stejné vzdálenosti jako Lipnice leží na druhou stranu od Humpolce Želiv s klášterem jako hlavní dominantou. Ten slouží ke spoustě účelům, i když je pořád na něm znatelný dopad nedávné minulosti, kdy v něm sídlila psychiatrická léčebna.


Takové štěstí zatím neměl zámek v Červené Řečici o kousek vedle, i když rekonstrukce má začít právě v letošním roce. Bohužel podobně je na tom i místní Kostel Božího Těla.


Ty atrakce, které zmiňuji na začátku tohoto příspěvku, lze najít v Hulicích, což je vesnice hned vedle dálnice D1. Je obdivuhodné, že takto malá obec nabízí dvě taková lákadla. Prním z nich je Včelí svět, který interaktivně představuje veškeré aspekty života včel.


Tím druhým je pak Vodní dům, který stejným způsobem představuje významnou vodní lokalitu Želivka. Kromě vnitřního poučení se zde nalézá venkovní vodní svět, který je parádním prostorem pro vyžití hlavně dětí.


Výlet do těchto končin lze dětem zpříjemnit krátkou zajížďkou do Zruče nad Sázavou, kde se kromě zámku se spoustou expozic (v době naší návštěvy ještě zavřeno) nabízí jedinečný kuličkový areál. Ten je mimochodem součástí jednoho z nejlepších volně přístupných dětských hřišť vůbec.


K procházce či jen k spočinutí u řeky Sázavy se pak nabízí například přírodní rezervace Stvořidla.

Kromě zmíněných Hulic se kolem dálnice nabízí spousta zajímavých míst. Na cestě tam jsme tedy vyšlapali na rozhlednu na Fajtově kopci.


Na zpáteční cestě jsme pak zvolili menší odbočku do zábavního parku Permonium v Oslavanech, kde se protáhne a vyblbne celá rodina.


Pro zahnání žízně a uspokojení chuťových buněk lze jen doporučit hospodu Kolnička v Luce nad Jihlavou, kam rozhodně stojí za to sjet.

Celé galerie: