Z výletu na Šumavu

19. srpna 2018 v 15:02 |  Z cest
Další destinací, kam jsme se dlouho chystali, byla Šumava. Byla to první dovolená, kterou jsme plánovali "na kolech", ale ad hoc rozhodnutí se vydat na sever Polska Šumavu o toto prvenství připravilo. Nicméně to nic nemění na faktu, že okolí Lipenské přehrady a NP Šumava jsou rájem nejen pro cyklisty.

CESTOU ANEB BLANSKÝ LES

Holašovice

Když už jsme se chystali v rámci České republiky pro nás tak daleko, nemohli jsme si nechat ujít jednu z památek zapsaných na seznamu UNESCO, kde jsme ještě nikdy nebyli. Holašovice jsou jedinečnou památkou tzv. selského baroka.


Návštěvník si náves se zachovanými selskými staveními prohlédne celkem rychle, a tak se při procházce kolem obce nechá zlákat na něco, co se nazývá Holašovické Stonehenge. V souvislosti s touto atrakcí se nabízí slovo bizár. Nejedná se sice o žádný kolotočářský kýč, ale v porovnání s návsí působí tato lokalita značně nepatřičně.


Není ani vhodné si lámat hlavu, proč tam takový uměle vybudovaný areál je. Hrozí totiž nebezpečí, že by se zvídavá osoba mohla dozvědět něco třeba o "jihočeském mysticismu" či jiných věroukách.


Nejhorší totiž je, když někdo má na pozitivní energii vybudovaný "pozitivní" byznys.

Dívčí kámen

V kontrastu s touto umělou atrakcí se výlet na zříceninu Dívčí kámen jeví tak příjemně obyčejně. Nenáročnou procházkou se lze z Holubova podél Kremžského potoka, kde se dá na spoustě zajímavých místech zastavit, dostat až pod zříceninu. Tu je možné si prohlédnout samostatně.


VODNÍ NÁDRŽ LIPNO A ŠUMAVA

Vždy je dobré si poupravit zkreslené představy. Možná jsem usuzoval dle některých profláklých atrakcí, že Lipno a Šumava mohou docela být i turistickým peklem. Sem tam se nějaká ta masovka najde (jako např. Stezka korunami stromů), ale zbytek je celkem umírněný. V některých momentech stále venkovský - až opuštěný.

Lipno mi svým charakterem připomínalo od našeho domova ne tak vzdálenou Slezskou Hartu, které ale bolestně chybí jistá občanská vybavenost a některá lákadla (např. rozvinutá a upravená síť cyklostezek), aby se i na ní zdárně rozjel turistický ruch. Potenciál tam totiž rozhodně je.

Lipno nad Vltavou

Největší masovky lze najít v Lipně nad Vltavou. Původních domů je tady tak pět a půl a zbytek jsou to novostavby a moderní resorty. Je jasné, že takové klientele je potřeba nabízet trochu jiný způsob vyžití.

My naše kluky nechali vyblbnout v Království lesa, kde jsme byli první. Tím pádem měli po dostatečně dlouhou dobu spoustu herních prvků jen pro sebe.


Pro nás je celkem nepochopitelné, že někde, kde otevírají v 9:30, můžeme být první a dlouho i jediní. A to jsme původně mířili nejdříve do půjčovny lodiček, abychom klukům splnili jejich hlavní přání - návštěvu Králičího ostrova. Jenže to jsme byli naivní, když jsme očekávali, že by půjčovna fungovala od devíti. Ta otvírala až v deset, a tak jsme museli přehodit pořadí, abychom tam hodinu netrčeli zbytečně.


Jistým varováním, že našemu relativně brzkému vstávání zde nebude nikdo až tak nakloněn, nám měla být informace v našem ubytování (mimochodem skvělý Penzion Stříbrný vítr v Hůrce), že snídaně se podávají od devíti hodin. Naštěstí se nám to podařilo ukecat na osm. Nejspíše se v této lokalitě přizpůsobili "pražským" standardům.


Nakonec jsme se tedy dostali i na ten Králičí ostrov. Ač se místní inspirovali v daleké Asii (konkrétně v Japonsku), vysadit na malém opuštěném ostrůvku králíky a morčata byl skvělý nápad. Pro mnohé se jedná o hlavní cíl plavby či aspoň o příjemnou zastávku při "brouzdání" po Lipenské přehradě.

Hořice na Šumavě

Když jsem u těch dětských lákadel, nelze nezmínit Pohádkovou rezervaci v Hořicích na Šumavě. Tam místní osazenstvo zábavně a aktivně vtahuje děti do různých pohádek.


To znám jen z nadšeného vyprávění, jelikož já se po celodenní aktivitě rozhodl ještě pro projížďku na kole. Kdo si chce dát opravdu zajímavý trénink tomu lze jen doporučit výjezd z místního náměstí směrem k osadě Mýtina a dále už lehčím terénem do Muckova a okolí. Takový kopec dá v předbouřkovém počasí na sklonku dne opravdu zabrat.


Schwarzenberský kanál

Když jsme u toho kola, jednou z nejkrásnějších projížděk v okolí Lipna je dozajista ta podél Schwarzenberského kanálu. Tady se člověk nejen projede, ale doslova i cítí tu tíhu nedávné historie. Ať už se třeba jedná o pohnutý osud osady Zadní Zvonková, ze které zbylo jen naprosté minimum. Obdiv zaslouží především obnovení kostela sv. Jana Nepomuckého.


A pak je tady spousta přírodních krás. Lesy, louky a když se trochu odbočí tak i kaskáda na Koňském potoce či slať Říjiště (kde nedaleké občerstvení také provozují majitelé výše zmíněného penzionu).Vltavská cyklostezka

Další relativně nenáročnou projížďkou (stran stoupání) je Vltavská trasa. Ta jednak kopíruje tok Vltavy se spoustou meandrů, lučních niv či rašelinišť a také i místní vlakovou trať, se kterou se neustále proplétá. Podél cesty je spousta míst, kde se dá zastavit, obdivovat krásy místní přírody či se jen svlažit ve Vltavě.


K pramenu Vltavy

Pokud se návštěvník posune dál do srdce Šumavy směrem proti proudu Vltavy, může se v Borové Ladě zastavit na prohlídku místního sovince.


O kousek dál se ve Svinné Ladě nachází naučná stezka k Chalupskému jezírku v Chalupské slati a na každém kroku se může návštěvník nejen kochat ale i něco nového dozvědět.


A zas o něco dál je Kvilda, kterou jsem si tak nějak idealizoval, ale střet s realitou byl malinko bolestivý. Toto místo nemá žádného ducha a rozhodně postrádá kouzlo horských vesniček v Německu či Rakousku, abychom nemuseli chodit příliš daleko. Je na tom podobně jako dříve zmíněné Lipno nad Vltavou.


I když je trasa k prameni Vltavy značně využívaná, je to příjemná procházka či projížďka s mnoha přírodními a dokonce i historickými místy (tudy procházela železná opona). Zde lze zblízka pozorovat sílu přírody, jak se statečně vyrovnává s kůrovcovou kalamitou, i když se nám někteří politici snaží namluvit opak.


A kdo by té přírody neměl stále dost, může se nabažit u rysích či jeleních výběhů nebo také u Jezerní slati.

Města v okolí

Pak je tady spousta měst a městeček, kterými návštěvník projíždí nebo se do nich může cíleně vydat.


V Rožmberku nad Vltavou se člověk tak nějak podvědomě bojí spousty vodáků. Ti však tudy povětšinou jen projíždějí (ano, bylo to v pondělí, kdy je místní hrad zavřený) a dotvářejí kouzelný kolorit tohoto městečka.


O rozechvění v duši však záhy přijdete ve Vyšším Brodě. Jako příznivec podobného bizáru jsem si sice lebedil, ale toto místo rozhodně nemá žádnou poezii. Jen kýč na spoustě tržnic a nespočet zdravotnických zařízení cílených na rakouskou klientelu.


Toto moc nezachrání ani rozsáhlý areál nádherného cisterciáckého kláštera na kraji města.


V porovnání s Vyšším Brodem Prachatice zasazují ránu přímo na solar. Kompaktní centrum plné nádherných budov a tajemných uliček.


A pro ty nejmenší je zde nedaleko od centra Areál lesních her.


Při návštěvě těchto končin nelze rozhodně vynechat Český Krumlov, kde už dopředu tak nějak očekáváte spojení kouzelného historického centra s nevkusným atakem na masové návštěvníky. Dá se to ale přežít.Odskok do Bavorského lesa

Nahlédnout, jak to dělají jinde, lze v nedalekém NP Bavorský les, kde je jednak jedna ze spousty stezek v korunách stromů, ale také obrovský lesopark se spoustou zvířecích výběhů.


Celé galerie:


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama